Bemutatjuk a Modern Gyárak Éjszakája partnereit: Sensirion Hungary Kft.
A Sensirion Hungary Kft. a Sensirion Holding AG, digitális mikroszenzorok és rendszerek vezető gyártójának debreceni leányvállalata. A Modern Gyárak Éjszakáján a nagyközönség számára is bemutatkoznak, ennek apropóján beszélgettünk Dr. Ábrahám László ügyvezetővel.
1. A Sensirion Hungary Kft. termékpalettája rendkívül magas hozzáadott értékkel rendelkezik, szenzorait az egészségügytől az autóiparig széles skálán használják. Milyen iparágakban használják még az Önök termékeit?
Tulajdonképpen négy fő iparágban vagyunk jelen: egészségügy, autóipar, fogyasztói terület, ipari felhasználás. Például az ipari klímaberendezések szenzorait mi gyártjuk: nem csak hőmérséklet- és páratartalom mérőt, hanem széndioxidmérőt is. Ez vezérli a klímaberendezés működési sebességét, hiszen ha egy teremben százan vannak, sokkal gyorsabban kell cserélni a levegőt, mint ha csak ketten vannak. Van még szálló port érzékelő berendezésünk is, amely arra szolgál, hogy ha a külső, beszívott levegő – legyen ez csarnok vagy autó – porral szennyezett, akkor addig inkább belül keringesse a levegőt a berendezés, egész addig, míg a porterhelés tart.
Illetve van még egy új, amerikai piacunk is, ugyanis eddig klórozott szénhidrogént használtak a klímaberendezéseikhez, ami ha kiszökik, súlyosan károsítja az ózonréteget, azonban most propánra váltottak, ami nem károsítja az ózont, viszont robbanékony. Ehhez kellett nekünk egy olyan szenzort előállítani, ami már nagyon kis mennyiségben is kimutatja a propánszivárgást. Ezt a fizikai tulajdonságai alapján ismerjük fel: hőmérséklet, páratartalom, hővezető képesség. Ha a szenzor propánt érzékel, vészleállító üzemmódba áll a klímaberendezés. Nagy piaci sikereket értünk el ezzel a szenzorral! Ez a Sensirion saját terméke, innovációja, a gyártástechnológiát pedig itt, a debreceni leányvállalatnál csiszolgattuk tökéletesre.
2. Milyen területen hasznosak még ezek a szenzorok?
Emellett olyan orvosi alkalmazásokon dolgozunk, amelyeket a műtét közben altatásban lévő betegeknél használnak, akik különböző gázokat kapnak. A szenzoraink feladata, hogy optimalizálják ezeket a gázokat. Jó kapcsolatot ápolunk különböző orvosi egyetemekkel, jelenleg négy intern dolgozik nálunk a logisztikán és a mérnökségen.

3. A Sensirion Hungary a Sensirion Holding AG, digitális mikroszenzorok és rendszerek vezető gyártójának debreceni leányvállalata. Kérem, beszéljen a cég megalakulásáról és az első évekről.
1998-ban alapították meg a céget Zürichben, ezzel az első technológiai újítással. Azóta több mint egymilliárd szenzort gyártott már a vállalatcsoport. Svájcot leszámítva az első európai gyáregység a miénk volt, amely 2020-ban alakult meg. De a Sensirion jelen van még Kínában és Dél-Koreában is. Tehát megszületett egy ötlet, amit nem adtak el, hanem inkább céget alapítottak, és maguk vitték sikerre.
4. A cég egy globális vállalat, termékeit több mint 100 országba szállítja. Mit gondol, mi a sikerük titka?
Úgy gondolom, hogy a titok egyik nyitja, hogy high-tech területtel foglalkozunk, új szenzorokat fejlesztünk, és nagyon sok pénzt fordítunk a folyamatos megújulásra. A vállalat árbevételének 24%-át fordítja kutatás-fejlesztésre, ami egy kiemelkedően magas összeg. Emellett a cég belső kultúrája az, ami segít minket. Három alapértékünk van. Az első a tisztesség és őszinteség így együtt. Ha valaki hibázik, akkor szól, megoldjuk, és azon dolgozunk, hogy ez többet ne forduljon elő. Fontos a visszajelzés adása-kapása! Ha nem tudom, miben kell fejlődnöm, akkor nem tudok fejlődni. A második a csapatmunka.A harmadik elem pedig a csúcsteljesítmény. Ez nem azt jelenti, hogy napi 16 órát kell dolgozzunk, hanem azt, hogy amikor dolgozunk, akkor a maximumot adjuk, és arra koncentrálunk, amit éppen csinálunk. A high-tech cégek gyermekbetegsége egyébként, hogy mi akarunk lenni a legjobb termék birtokosa, leghamarabb akarjuk piacra dobni. Mi vagyunk az ellensúly, mert nekünk a gyártás a legfontosabb szempontunk, hozzáadott értéket produkálunk úgy, hogy optimalizáljuk és tökéletesítjük a gyártást.Itt nincsenek magányos farkasok, mi együtt dolgozunk minden feladaton, és mindenki azt a részt vállalja, amiben a legjobb, így tudjuk segíteni és ösztönözni egymást. Az iskolában büntetik, ha az egyik diák súg a másiknak, pedig ez a csapatmunka első megnyilvánulása.
Legalább ilyen fontos, hogy együtt gondolkodjunk a megrendelőinkkel is. Igyekszünk együtt dolgozni az ő fejlesztőikkel, és úgy alakítani mindent, hogy a lehető legjobban tudjuk őket kiszolgálni. Én a komplex feladatokban hiszek, nem a részmegoldásokban.
5. A technológia rohamléptekkel halad, mit gondol, hogy az Önök tevékenységében hova lehet még fejlődni?
A mesterséges intelligencia is egyre jobban teret hódít. A mi cégünknél például bizonyos információkat tilos összekapcsolni a mesterséges intelligenciával. Vannak olyan érzékeny titkaink, amit nem szeretnénk, ha ellopnának. Tehát ennek a technológiának is megvannak a jó és rossz tulajdonságai. A szenzorokat két lépésben gyártják. Tajvanon gyártjuk a tápegységet, memóriát, processzort, majd Svájcban integrálják rá magát a szenzort. De ez egy hétpecsétes titok, hogy ez hogyan történik, milyen paraméterekkel. Ha ezt kiadnánk a távol-keleti partnereknek, ma már nem lenne Sensirion. Ez a SENSIRION kizárólagos know-how-ja.

6. Mit tesz a cég annak érdekében, hogy fenntartható legyen a termelése? Hogyan csökkentik ökológiai lábnyomukat?
A gyár geotermikus energiával működik, gázt egyáltalán nem használunk. Második lépésként napelemparkot létesítettünk, ami az energiafogyasztásunk 40%-át tudja fedezni. A gyártási hulladékot szelektíven gyűjtjük, újrahasznosítjuk, illetve saját komposztunk is van. A termékeink is a zöld gondolkodást adják vissza, hiszen ahogy korábban említettem, a szenzoraink optimalizálják a fogyasztást. Emellett hazai beszállítókkal dolgozunk, hogy ne Németországból kelljen behozni a műanyag alkatrészeket, hanem itt gyártassuk le Magyarországon, így nem csak a szállítási költség lesz kisebb, de a minőségi alkatrész is helyben készül!
7. Önök partnereink a Modern Mintaüzem Programban. A program része a Modern Gyárak Éjszakája, amelyen már tavaly is részt vettek. Mit gondolnak az eseményről és mivel készülnek a látogatók számára idén?
Fontosnak tartom, hogy megmutassuk a céges kultúránkat más cégeknek is. Tavaly nagyon sok fiatal jött hozzánk a Modern Gyárak Éjszakájára, sok okos kérdést tettek fel, így idén is erre számítunk. Ez egy barátságos üzem, nincs korhatár, bárki eljöhet!
8. Melyek a hosszú távú terveik?
Januárban nyugdíjba vonulok, átadom a helyet a fiataloknak, de nem fogok hátradőlni. Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetséget vezetem, ahol 20 nagy céggel azon dolgozunk, hogy minél több fiatal válassza a mérnöki hivatást. Emellett tagja vagyok a Magyar Innovációs Szövetség elnökségének, és ott is van tennivalóm.
Képek forrása: Sensirion Hungary Kft.