Bemutatjuk a Modern Gyárak Éjszakája partnereit: Sanatmetal Kft.
Az egri Sanatmetal világszínvonalú egészségügyi termékekkel javítja az emberek életminőségét. A Modern Gyárak Éjszakáján a nagyközönség számára is bemutatkoztak, ennek apropóján beszélgettünk Farkas József tulajdonos-ügyvezetővel, érintve a cég múltját, jelenét és jövőjét.
1.
Kérem, beszéljen a cég alapításáról, illetve a fontosabb mérföldkövekről.
Ez egy állami cég volt, amelyet 1967-ben alapítottak. Amikor Magyarországon az állami cégek társasági formára váltottak, mi Kft.-vé alakultunk. Én magam ’91 decemberében kerültem a vállalathoz, majd ’92-ben vettük fel a Sanatmetal Finommechanika nevet. Fejlődtünk szépen, amikor felfigyelt ránk egy nagy cég, a DePuy, a későbbi Johnson&Johnson. ’95-ben aztán válaszút elé értünk: alakítunk-e velük egy joint venture-t (vegyesvállalatot). Ez nagyon nagy vívódás volt, mert addig csak a magyar piacot ismertük. Végül belevágtunk, a DePuyé lett 51%, 49% pedig a mi tulajdonrészünk, ekkor kinyílt a világ számunkra is.
A DePuy egy világcég volt, ortopédia, trauma, gerincsebészet területén 100 országban voltak jelen, meghatározó szereplőként. A traumatológiában viszonylag kis kínálatuk volt, mi viszont ebben voltunk erősek. Az volt a terv, hogy itt gyártják majd a világpiacra szánt eszközök 10%-át, ami egy hatalmas szám! Kinyílt a piac, kijártunk Angliába, Amerikába. Látták bennünk a képességet és a tudást.
Szépen fejlődtünk, jöttek a nagyobb beruházások, de ’98-ban észrevettük, hogy kezd megváltozni a környezet. Nem úgy jönnek a rendelések, majd a DePuy céget felvásárolta a Johnson&Johnson, és ebben a fúzióban ismét döntenünk kellett a saját sorsunkról: vagy visszavásároljuk a céget a DePuytól, vagy felszámolnak bennünket. A társaim akkor kockázatosnak tartották, hogy visszavásároljuk a DePuy 51%-át, de én nem adtam fel, és végül sikerült is megvalósítani.
'98-ban aztán újra teljesen magyar tulajdonú cég lettünk, de a hazai piacot csak 2-3 év múlva kaptuk vissza, hiszen a multinak kellett a magyar piac. Hiába zárult le a joint venture időszaka, stratégiai partnerek lettünk a Johnson&Johnsonnal egy beszállítói szerződéssel. Rá két évre már egyszerre három világvezető céggel dolgoztunk együtt, bár mi nagyon pici cég voltunk, mi is versenyezhettünk velük.
Ez az amerikai háttér, ötvözve a Sanatmetalos szellemi tőkével és tudással létrehozott egy olyan Sanatmetalt, ami nagyon versenyképes lett. Ma már 70%-ban exportból élünk, 50 országban vagyunk jelen. Ott vagyunk Ázsiában, Dél-Afrikában is. Ezt a tudást technológiai transzfer formájában már bárhová el tudjuk vinni. A mi tudásunk egyedi, Európa-szinten a Top 20-ban vagyunk. Innovatívak vagyunk, nem csak követő fejlesztéseink vannak, hanem egyedi innovációink is.
Korábban hárman voltunk tulajdonosok, aztán végül egyedül maradtam a visszavásárláskor, de nagyon bíztam a cégben, és beigazolódott, hogy jó döntést hoztam.

2. Traumatológiai, gerinc és fogászati implantátumokat, ízületpótló protéziseket készítenek, hazai és nemzetközi szakemberekkel együttműködve, több mint 50 éve. Ez alatt az idő alatt mennyit változott az orvostudomány? Milyen új technológiákkal dolgoznak az emberek életminőségének javításán?
Finomodott a műtéttechnika, innovatív implantátumokra és műszerekre van igény, Rengeteg csípő- és térdprotézist gyártunk, vállprotéziseken dolgozunk, ez éppen klinikai tesztelés előtt áll.

3. A Sanatmetal társadalmi szerepvállalása igen erős. Miért fontos, hogy egy nagyvállalat tevékenyen hozzájáruljon a környezet jobbításához?
A legfontosabb kérdés, amit magunknak felteszünk: mi segíti a leghatékonyabban a működésünket a világban úgy, hogy a legkevesebb kárt okozzuk?
4. A Sanat Akadémiát 2019-ben alapították, így azóta termékeik mellé képzést is biztosítanak. Hogyan néz ki ez a gyakorlatban?

Az egyetemi oktatók végzik az elméleti képzést, a hátteret, a műszereket pedig a Sanatmetal biztosítja.
5. Mit gondol, mi a legnagyobb kihívás az egészségügyi szektorban?
Ha magyar terméket használnának, az kormányzati finanszírozásban 40%-kal olcsóbb lenne és a tőke is itthon maradna. Egy másik példa, hogy ha a térd- és csípőprotézis várólistán szereplő betegek magyar protézist kapnának, kétszer annyi pácienst lehetne ellátni protézissel, ugyanannyi forrásból.
6. Mi a legnagyobb motiváció az Ön számára?
7. Partnereink a Modern Gyárak Éjszakája Programban, a tavalyi évben Önöknél volt a hivatalos megnyitó is. Mi a véleménye a programról?
A programot már nagyon régóta ismerjük, mint Ipar 4.0-ban élenjáró cég. Mi nagyon szeretjük a „tükröt”, a visszajelzést, így nagyon érdekelt minket egy ilyen program. Aztán mintagyárrá váltunk és fogadtuk a látogatókat mi is, aminek nagyon örültünk.
Nagyon sok olyan ember jött el hozzánk, akik például protézisre várnak, megnézhették, milyen egy ilyen gyár. A gyerekek műcsontokat kaptak, megmutattuk nekik, mi hova kerül, minek mi a neve, kipróbálhatták a szárazműtétet is. Az pedig különösen megtisztelő volt, hogy nálunk volt a Modern Gyárak Éjszakája hivatalos megnyitója! Örülünk, hogy részesei lehetünk egy ilyen színvonalas programnak, fontosnak tarjuk, hogy ennek a kezdeményezésnek köszönhetően a nagyközönség is bepillanthat a „kulisszák” mögé, a gyárak mindennapi működésébe.
Képek forrása: Sanatmetal Kft.