Bemutatjuk a Modern Gyárak Éjszakája partnereit: Rákosy-Glass Kft.
A Rákosy-Glass Kft. a hazai építészeti üveg megkerülhetetlen szereplője. Rákosy Eszter tulajdonossal beszélgettünk a cég indulásáról, az innováció és tradíció ötvözéséről.
1.
A cég több mint 40 éves történetében három generáció dolgozott és dolgozik azon, hogy az időtálló és kifinomult üvegterméket állítson elő. Kérem, beszéljen a cég alapításáról, és az első évekről.
Ha a három generációt vizsgáljuk, akkor az nem is 40, hanem 70 év. Én egy olyan családból származom, ahol mindenki – a szüleim és nagyszüleim is mindkét részről – üveggel foglalkozott, foglalkozik. A jelenlegi vállalkozásunkat az apai nagypapám alapította, aki a második világháború alatt költözött Budapestre, majd a háború után kezdett el üvegezéssel foglalkozni. Akkor nyitott egy kis üzletet a Nagy Lajos király útján, ahol elkezdett üvegesként, képkeretezőként dolgozni. Az üzlet még mindig a családunké és a mai napig működik. Az édesapám a rendszerváltás előtti években kezdett szintén üveggel foglalkozni. Tulajdonképpen egy garázscégből nőttük ki magunkat.Az a vállalkozás, amit 40 évesnek mondunk, 44 éve indult el az ő alapításával.
Számomra az üveg az ötödik elem, hiszen a mi családunkban annyira természetesen van jelen. Én már négy évesen üveget csiszoltam, sok időt töltöttem a műhelyben. Ez egy magától értetődő folytonosság.
2. Mit gondol, mitől más egy családi vállalkozás?
Szerintem az erőssége a tradícióban és a folytonosságban van. Nemrég kezembe került egy olasz üvegművész brosúrája, aki már a 17-ik generáció egy üveges családban, ami több mint 500 évet jelent. Könnyű belátni, hogy ez ajándék, és elköteleződés egyben.
Ötvözni az innovációt a tradícióval, ez jelenti a családi vállalkozásunk szépségét és erősségét is.
3. Mennyit változott a technológia a kezdetekhez képest?
Rengeteget! Amikor a nagypapám elkezdte, akkor az üvegesnek volt egy üvegvágója meg egy vonalzója. Berendeztünk egy kis múzeumot a telephelyünkön, ahol ott vannak ezek az eszközök, és ott van az első gép is, ami olyan szempontból gép, hogy elektromos. Egy malomköves csiszoló. Ez volt a technológia. Ehhez képest ma 3 méter x 6 méteres CNC vezérelt megmunkálóközpontok dolgoznak az üzemben. Sok év az a 40, de a technológia összehasonlíthatatlan, sőt az alapanyag is.
Én nagyon hiszek a mesterséges intelligenciában, de a természetesben még jobban, és nekem szükségem van arra, hogy a kollégáim a természetes intelligenciájukat és kreativitásukat hozzáadják a munkához, mert nem szériákat gyártunk. Természetesen vannak gyártást megkönnyítő technológiák, amik emelik az üveget, rajzok alapján kivágják, megmunkálják, de nem akarom nélkülözni a hozzáadott értéket.
4. Milyen iparágakban vannak jelen?
Én építőipari szereplőként azonosítom magunkat, kapcsolódó szervezési, tervezési és kivitelezési munkákat is felölel a tevékenységünk. De ha nagyon egyszerűen kell mondanom: üveges vagyok!
Fotó: Bujnovszky Tamás
5. A Rákosy Glass több mint négy évtizede formálja az építészeti üvegipart. Ez alatt több mint 1000 sikeres projektet tudnak maguk mögött. A kérdés magától adódik: mi ennek a sikernek a titka?
Azt gondolom, hogy a sikerünk titka az a küldetéstudat, amivel hozzáállunk a munkához. Szeretnénk az épített környezetünket minél magasabb szintre emelni, ezzel hozzájárulva mindenki jólétéhez. Nagyon inspiráló és sokat ad a munkánkhoz, hogy látjuk az elkészült munkáinkat. A munkatársaimat is ez motiválja.
Magyarországon nincs olyan sok üvegezéssel foglalkozó vállalat, és nyugodtan mondhatom, hogy mi minden szempontból élvonalban vagyunk. Ami minket kiemel a többi cég közül, az az innovációnk, és az a fajta kalandvágyunk, amivel újabb és újabb technológiákat és területeket hódítunk meg. Iránymutatóan vagyunk jelen évtizedek óta ebben a szektorban. Elterjedt rólunk, hogy „ha már senki nem tudja megcsinálni, menjetek a Rákosyhoz.” Igyekszünk hűek maradni ehhez a rólunk kialakult képhez.
6. Melyek a legnépszerűbb termékeik?
A fűtőüvegünk nagyon népszerű, ez egy olyan különleges dolog, amire sokan felkapják a fejüket. Ez egy zászlóshajú nálunk. Alapvetően egyedi dolgokat gyártunk, egyedi kivitelezéssel, nehéz lenne azt mondani, hogy ez vagy az népszerű.
7. A legkülönfélébb technológiákkal elégítik ki a vevői igényeket. Milyen különleges megrendelések érkeznek, és mi volt az, ami eddig a legnagyobb kihívást jelentette?
Mindig az éppen aktuális a legnagyobb kihívás. Működésünk során rengetegszer előfordult, hogy technológiát fejlesztettünk egy adott projekthez. Most éppen egy városnéző hajón dolgozunk, ami egy buborékszerű hajlítottüveg-burkolatot fog kapni. Térben hajlítani a sík üveget eltérő rádiuszokra, igazi kihívás. Ugyanilyen hajlítottüveg kihívás volt nem olyan régen a Honvéd Főparancsnokság kupolája a várban, ami rombuszokból áll és szintén egyedi hajlított üvegekből, amik ráadásul nagyon szigorú hőtechnikai követelményeknek kellett megfeleljenek. Nagyon szép lett a végeredmény, büszke vagyok a csapatomra.
8. Ha végigsétálunk a városban, hol láthatunk még Rákosy-munkát?
Nagyon sok ilyen van. A Megyeri hídhoz mi gyártottuk az üvegeket, a Nyugati pályaudvar felújításában teljesen egészében mi cseréltük az üveget, az Országház Látogatóközpont üveg teteje szintén a mi munkánk. Kalocsán az érsekség felújítási projektjében a régészeti üveglefedéseket mi csináltuk, ami szintén egy nagyon szép munka.
9. Mekkora nagyságrendű a cég exporttevékenysége és hol vannak jelen a nemzetközi piacon?
Minimálisan vagyunk jelen, és külföldön is projekt kivitelezéseket csináltunk, pl. az Egyesült Királyságban, Norvégiában. Ez egyelőre nem annyira jelentős, de vizsgáljuk, hogyan tudnánk nagyobb szerepet vállalni külföldön is.
10.
Önök élenjáró technológiákat fejlesztenek. Hogyan, milyen formában tanulható ez a szakma jelenleg Magyarországon?
Az üvegesképzés sajnos sok évig nem volt jelen Magyarországon, de én nem látom azt, hogy ez a képzés jelenleg megfelelne a kor technológiájának. Láttam nemrég egy vizsgalapot, amin gittel kellett berakni üveget keretbe. Azon gondolkodtam, honnan vennék gittet?
Mi saját, belső képzések alkalmával oktatjuk a kollégákat, minden területen folyamatos a képzés. Gondoltunk már arra is, hogy oktatóközpontot hozzunk létre.
11. Számtalan díjjal ismerték el a munkájukat. Ön tulajdonosként, cégvezetőként mire a legbüszkébb?
Ahogy az elején mondtam, arra vagyok a legbüszkébb, hogy ötvözni tudjuk az innovációt és a tradíciót, és hogy ezeket jó eredményre tudjuk vinni. A csapatomra vagyok a legbüszkébb, mert egészen kivételes emberekből áll. Ez egy igen komoly csapatmunka, együtt érjük el a sikereket.
A legnagyobb célom, hogy olyan dolgot adhassak át az utánam következő, negyedik generációnak, ami megelégedéssel tölt el. Azt gondolom, hogy akkor csináljuk jól, ha meg tudjuk mutatni a következő generációnak, hogy mi az érték abban, amit csinálunk, mi az, amihez öröm csatlakozni. Ez számomra olyan, mint egy dinasztia. Abban sem minden csak a pompa, meg a ragyogás, hiszen ez hatalmas felelősség is. Sok családnak adunk megélhetést, ennek a súlyát viselni kell, áldozatokat kell hozni, de megéri.
12. Több éve partnereink a Modern Gyárak Éjszakája Programban. Mi a véleménye az eseménysorozatról?
Elképesztően örültem, hogy részt vehetünk ebben! Már régebben is részt vettem gyárlátogatásokon, ezek engem mindig inspiráltak. Mindig irigykedve figyeltem a Kutatók Éjszakáját, hogy nekik milyen jó, hogy megmutathatják, hogy mit csinálnak. Amikor kiderült, hogy mi is megmutathatjuk a technológiánkat teljesen laikus embereknek, az nagyon felvillanyozott. A visszajelzések is mindig pozitívak.
Oktatási intézményeknek, tervezőknek mindig nyitva áll a kapunk, de a Modern Gyárak Éjszakája azért egyedi, mert itt gyakorlatilag bárki megnézheti, hogy mivel foglalkozunk. Véleményem szerint ez egy hiánypótló és inspiráló programsorozat.
Fotó: HHStudio
Képek forrása: Rákosy-Glass Kft.