Holnap rendezik a Modern Gyárak Éjszakáját
Holnap rendezik a Modern Gyárak Éjszakáját. Az eseményhez idén már több mint 80 gyár és üzem csatlakozott. A programsorozat célja, hogy a látogatók megismerkedhessenek a magyarországi gyárakkal és azok esetleges egyedi megoldásaival.
Szinte elsőként csatlakozott még 6 éve mindehhez egy budapesti cég, amely a többek között vákuum generátorokat és korszerű biztonsági kapcsoló szelepeket gyárt, mondta korábban a közmédiának Szövényi-lux Márton ügyvezető igazgató. A gyárról még mindig Magyarországon sokszor az a képzet él, hogy egy olajos, piszkos üzem, ahova nem érdemes menni, és ez már egyáltalán nem így van. Egy nagyon érdekes, kihívásokkal teli munkakörnyezet, ahol az emberek megtalálják a számításukat és az élvonalban a csúcstechnológiával foglalkozhatnak. Képesek vagyunk rá, hogy a szakképzési és az oktatási rendszert úgy alakítjuk át, hogy az ipar vonzó munkalehetőség legyen, ezt még korábban Varga Mihály nyilatkozta az M1-nek a Modern Gyárak Éjszakája rendezvény kapcsán.
Már legelőször is 17 város több mint 20 üzeme vett részt a programban, és 2000 látogatónál is többen regisztráltak az eseményre. A pénzügyminiszter akkor hangsúlyozta, a cél, hogy az ipar karrierlehetőséget és jövőképet adjon az álláskeresőknek, valamint a pályaválasztás előtt álló fiataloknak. Fiatalok ismerjék fel, hogy ma már nemcsak az a klasszikus, régi, hagyományos, talán még az ötvenes-hatvanas évekből származó felfogás van, hogy egy olajos padló jut, zajos helyen kell dolgozni az iparban, hanem ez megváltozott. A kutatás-fejlesztés az innováció olyan új elemeket hozott be, amelyek az oktatás és átformálták maguknak a gyáraknak a működését is.
A Modern Gyárak Éjszakáján tehát a világ élvonalába tartozó technológiái mutatkoznak be és a jövő munkahelyeivel is megismerkedhetnek az érdeklődők. Személyesen vagy az online sétákon látható majd, hogyan készül a csomagautomata vagy az önkiszolgáló pénztárgép?
Korábban testközelből, civilként is látható volt egy egyiptomi megrendelésre készülő víztisztító gép és egy olyan Magyarországon készülő rakodógép, ami a hulladék válogatását végzi. Tavaly novemberben például sokan láthatták, hogyan készülnek a 3-as metró fékberendezései, mondta el közösségi videós csatornájukon Kóti Zsuzsanna, a fővárosi gyár belső kommunikációs referense. "Az itteni túrát úgy építettük föl, mint ahogy nagyjából a gyártás folyamán is elkészülnek a mi termékeink, kezdve akár a Forgács talál stóla festéssel át, végül pedig a filmgyártáshoz, amint végigvezetjük a látogatóinkat".
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium számára rendkívül fontos az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. gazdaságfejlesztésben betöltött szerepe, hangsúlyozta Bókay Márton Nemzeti Fejlesztés finanszírozásért felelős helyettes államtitkár, hozzátéve, az IFKA kiemelt projektjeinek sorozatába tartozik a Modern Gyárak Éjszakája is. Az a meggyőződésünk, hogy a vállalkozások fejlődéséhez nagyon nagy mértékben járul hozzá a legjobb gyakorlatnak a megosztása egymás között, és hogyha meg tudjuk teremteni azt, hogy a vállalkozások ne féltsék a saját tudásukat, a területüket, hanem ezt meg tudják egymással osztani, így közösen sokkal nagyobb fejlődésen tudnak keresztülmenni, mint saját maguk, hogyha harcolnának. Ezért szerveződik meg idén is, sok éves hagyomány után a Modern Gyárak Éjszakája, és reméljük, hogy a jövőben is még több ilyen alkalomra lesz lehetőség.
Egyre több látogató és egyre több üzem fog bejelentkezni, hogy fogadhassa a szereplőket mind a vállalati szférában, mind pedig a lakosság, az érdeklődő közönség számára megmutathassa képességeit, tudását, és ezt megoszthassa mindenkivel.
7. alkalommal rendezik tehát a héten a Modern Gyárak Éjszakáját, ami az IFKA zászlóshajója is idén, fogalmazott Szabados Richárd, az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, majd hozzátette, a trend felfelé ível, hiszen tavalyhoz képest már 10-zel több, 80 gyáregység lesz nyilvánosan látogatható. Tavaly közel 13.000 látogatónk volt élőben és online, szeretnénk ennél is többet az idén. Nagyon fontos, hogy országos lefedettségű rendezvényről van szó, hogy Budapesten és vidéken is csatlakoznak hozzánk gyárak is.
Nyilván nagyon fontos, hogy versenyképesség szempontjából a legjobb gyakorlatokat megosszuk egymással, és így felkértük a gyárakat, hogy ők is osszák meg a legjobb gyakorlataikat, mutassák be azokat a gyártó üzemeiket, amíg el lehet lesni valamit. Vagy azért, mert egyébként valaki később munkát szeretne vállalni nekik, vagy azért, mert versenytársként el szeretné lesni azokat a technikákat, amiket, hogyha a saját cégénél alkalmaz valaki, akkor gyorsabb, jobb és hatékonyabb tud lenni a működése a jövőben. Az nagyon fontos, hogy ez egy nyilvános esemény, úgyhogy igazából pénteken, amikor 4 órakor elindítjuk ezt a rendezvényt, akkor az összes helyszínen ezzel egy időben lehet majd látogatni ezeket a gyáregységeket. Gyakorlatilag ez a Modern Gyárak Éjszakája rendezvényünk.
Ez jól illeszkedik az IFKA a stratégiájába. Mi, mint gazdaságfejlesztési ügynökség azt a küldetést kaptuk meg, hogy minden eszközzel támogassuk a Magyarországon működő vállalkozásokat, akár európai uniós forrásról, akár hazai költségvetési forrásról van szó, de ugyanígy részt veszünk nemzetközi konzorcionális együttműködésekben is.
Szeretnénk, hogyha ez a rendezvény úgy sikerülne, hogy minden résztvevő nemcsak jól érezze magát, hanem hasznos tudással tudna távozni, illetve a résztvevő üzemek, gyárak pedig úgy éreznék, hogy meg tudják mutatni azt, amire ők a legbüszkébbek. Hogyan is működnek ők? Hogyan is érték el?
Forrás: Kossuth Rádió RTV