„A Modern Gyárak Éjszakáját azért hoztuk létre, hogy minden érdeklődő számára kézzelfogható közelségbe hozzuk a Magyarországon zajló technológiaváltást. Jólétünk és fenntartható növekedésünk záloga ugyanis nem más, mint az innováció és digitalizáció. Itt a lehetőség, hogy most megismerjük, mit is jelent mindez a gyakorlatban.”
Dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter

2019. november 15., péntek 19:52
Palkovics: az ország egyik legsikeresebb programsorozata lehet a Modern Gyárak Éjszakája
Kecskemét, 2019. november 15., péntek (MTI) - A Modern gyárak éjszakája programsorozat a kapcsolat lehetőségét teremti meg a korszerű magyarországi ipar, az erős magyar vállalkozások és a magyar emberek között - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter pénteken a Knorr-Bremse Fékrendszer Kft. kecskeméti gyárában, a harmadik alkalommal megrendezett Modern gyárak éjszakája országos programsorozat megnyitóján.

Palkovics László hangsúlyozta: a gyárak most bemutathatják magasan automatizált tevékenységeiket, az általuk kínált fejlődési és munkalehetőségeket. A modern technológiákat akkor lehet ugyanis elfogadtatni a leghatékonyabban a hazai vállalkozókkal, ha előnyeiről személyesen győződhetnek meg - tette hozzá.

A programsorozat révén a magyar családok is kézzelfogható közelségben tapasztalhatják meg, hogy városaikban példaértékű vállalatok, nemzetközileg is versenyképes ipari üzemek működnek.

Egy modern gyárat meglátogató fiatal ötletet meríthet a szakmaválasztáshoz, a már jelenleg is dolgozók pedig kedvet kaphatnak egy új pálya kipróbálásához.

A miniszter emlékeztetett: a magyar gazdaság 2010 óta Európa sereghajtói közül a kontinens legdinamikusabban fejlődő gazdaságai közé került.

A harmadik negyedévi hazai GDP növekedés meghaladta az öt százalékot, és az éves növekedés is várhatóan eléri majd az öt százalékot - tette hozzá.

A miniszter szerint a lendületes fejlődés jelentős részben annak tudható be, hogy az elmúlt években struktúraváltás történt a magyar gazdaságban, amely az ipar és a szolgáltatások terén is a csúcstechnológia irányába mozdult el.

Az IMF adatai szerint Magyarországon - Németországhoz vagy Dániához hasonlóan - az ipar által előállított hozzáadott értékből mintegy 70 százalékkal részesül a high-tech szektor. Lengyelországban ez az arány 20, Kínában pedig 40 százalék - sorolta.

Palkovics László hangsúlyozta: a high-tech iparágak bővülése több mint kétszerese az átlagos teljesítménynövekedésnek, hiszen a járműgyártásban 22 százalékkal, a számítógépek, az elektronikai termékek gyártásában pedig a legnagyobb mértékben, több mint 26 százalékkal nőtt a mutató.

Mint mondta: a sajátos szerkezetű magyar gazdaságban a hozzáadott értéket nagyjából fele-fele arányban adják a nemzetközi cégek és a magyar vállalatok.

A miniszter szerint, a fenntartható növekedéshez azonban az kell, hogy a magyar tulajdonú cégek hozzáadott értéküket jelentősen növelve átvegyék a stafétát.

Emlékeztetett: a magyar kormány ennek érdekében 2010 óta uniós társfinanszírozással több mint 1300 milliárd forint fejlesztési forrást tett elérhetővé a vállalkozások számára. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap az elmúlt három évben hazai forrásból 100 milliárd forinttal támogatta a kis- és középvállalkozások innovációs tevékenységét. A Beszállító fejlesztési program 9 milliárd forint, az Építőipari támogatási program 28 milliárd forint keretösszeggel segítette a magyar cégeket, az Irinyi Tervből pedig 6 milliárd forint jutott a kis- és középvállalkozásokhoz - sorolta.

Palkovics László kiemelte: a kormány célja az, hogy a magyar gazdaság gerincét minél nagyobb mértékben a magyar tulajdonú kis- és középvállalkozások adják. Ezt a célt szolgálja a több mint ezer vállalkozó, számos szakmai szervezet bevonásával kidolgozott Magyar mikro-, kis- és középvállalkozások megerősítésének stratégiája, a kkv-stratégia, amelynek hét pillére közé tartozik a digitalizáció, az innováció ösztönzése, a nemzetközi piacokon való megjelenés mellett a technológiaváltás is.

A korszerű technológiákkal való megismerkedésre az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezése, az országos lefedettségű Modern gyárak éjszakája programsorozat 19 megyében és Budapesten, összesen 73 helyszínen biztosít lehetőséget több mint 6 ezer látogató számára - tette hozzá Palkovics László.

Barta-Eke Gyula, az Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. (Ifka Kft.) ügyvezető igazgatója a szervezők nevében elmondta: a Modern gyárak éjszakája programsorozaton az első évben 25 gyár és 2 ezer ember, a második évben 36 gyár és 2800 ember vett részt, idén pedig 73 üzem és több mint 6500 ember. A program fontos célja a példaértékűség, számos példát mutatnak be arra, hogy Magyarországon nemcsak a külföldi tulajdonú, de a magyar vállalatok is képesek megfelelni a kihívásoknak, és képesek az innováció és a kutatásfejlesztés területén világhírű eredményeket elérni.

Bíró Attila, a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft., ügyvezető igazgatója elmondta: vállalatuk évente több mint egymilliárd forintot fordít technológiafejlesztésre. Beszállítói listájukon számos kis- és középvállalkozás szerepel, amelyek részére nemcsak átadják az Ipar 4.0 fejlesztéseik során szerzett tapasztalataikat és tudást, de partnereiket ösztönzik is ezek alkalmazására.

Emlékeztetett, vállalatuk második alkalommal csatlakozott a Modern gyárak éjszakája országos programsorozathoz, melynek során a haszongépjárművek fékrendszereinek gyártási folyamatát mutatják meg az érdeklődőknek.

Forrás: 2019. november 15., péntek 19:52, MTI

2019. november 15.
Videó archívum
2019. november 14. Lufthansa Technik Budapest
2019. november 11. Continental Automotive Hungary Kft.
2019. november 9. Tungsram – Budapest
2019. október 27. Adu Alba Kft.

2019. november 15.
Ősz 2019! - Modern Gyárak Éjszakája

2019. november 8.
Rádió interjúk
Genevation Aircraft

Szollár Péter
koordinációs vezető

FESTO-AM Kft.

Fazekas Árpád
gyártóeszköz fejlesztés vezető

Hirschler-Glas Kft.

Hirschler Judit
ügyvezető

ISCAR Hungary Kft.

Kertai Krisztián
kereskedelmi igazgató

Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft.

Kovács Beatrix
kommunikációs vezető

TUNGSRAM

Szmerk Anna
gyári HR-vezető

Nestlé Hungária Kft.

Dr. Tompa Gábor
vállalati kommunikációs és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgató

KUKA Hungária Kft.

Weil Zoltán
ügyvezető

Lufthansa Technik Budapest

Szomora Sándor
vezérigazgató helyettes

BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft.

Dr. Kazi Károly
ügyvezető


2019. november 6.
ITM-államtitkár: a korszerű belföldi üzemek a magyar növekedés legjobb példái

Európai szinten is kiemelkedő a magyar gazdaság növekedése, az eredményeket azonban a számoknál is jobban jeleníti meg a korszerű belföldi üzemek teljesítménye - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára szerdán, a Modern Gyárak Éjszakájának budapesti sajtótájékoztatóján.

Schanda Tamás közölte, hogy a rendezvényt jövő pénteken országszerte 73 helyszínen rendezik meg, vagyis tavalyhoz képest megduplázódott a résztvevő cégek száma. A meghirdetett több mint 6 ezer látogatói hely túlnyomó része már be is telt, de még csaknem másfélezer érdeklődő jelentkezhet a programokra - tette hozzá. Egy modern gyár meglátogatása működés közben kedvet csinálhat a szakmaválasztáshoz vagy egy új pálya kipróbálásához, a vállalkozókat pedig a korszerű technológiák bemutatásával fejlesztésekre ösztönözheti - indokolta a Modern gyárak éjszakájának megrendezését Schanda Tamás.

Az államtitkár fontosnak nevezte a kis- és közepes vállalkozások (kkv) támogatását, mivel ezek adnak megélhetést a családok jelentős részének, emiatt is szorgalmazta a magyar beszállítók számára kedvező együttműködések bővítését a külföldi nagyvállalatokkal. Schanda Tamás a kiemelkedő gazdasági eredményeket annak tulajdonítja, hogy a kormány 2010-ben szakított az addigi gyakorlattal, nem "idegen hatalmaknak, szervezeteknek" akar megfelelni, hanem patrióta gazdaságpolitikát folytat, és fenntartható növekedésre törekszik. A kormány - tette hozzá - ennek érdekében alakította át a szakképzést, és dolgozta ki a 2030-ig szóló kkv-stratégiát. Véleménye szerint nem lehetetlen vállalás, hogy addigra Magyarország az 5 legélhetőbb európai állam egyike legyen, de meglátása szerint ehhez a versenyképességet is erősíteni kell. Az ITM gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára a kormányzati kkv-stratégia legfontosabb elemének a környezettudatosság fokozását, a korszerű technológiák alkalmazását és a magyar vállalkozások erősítését nevezte. György László mindezt azzal magyarázta, hogy hightech megoldások csökkentik a termelési költséget, és jobban kímélik a környezetet. Utóbbihoz hozzájárulhat, ha nemcsak a magyar tulajdonú, hanem az itt működő külföldi cégek is az otthonuknak tekintik az országot - hangsúlyozta. Az államtitkár szerint a Modern Gyárak éjszakájára jelentkező 72 vállalkozás és technológiai központ rendelkezik a 21. századi működéshez szükséges tudással, és ezt meg kell osztaniuk minden érdeklődővel. A programokon már tavaly sem csak a pályaválasztás előtt állók vettek részt, hanem egyetemi hallgatók és vállalkozók is - tette hozzá. György László abban bízik, hogy a rendezvény hatására a technológiaváltást támogató pályázati lehetőségek iránt is erősödik az érdeklődés, hiszen - mint mondta - az eddigi tapasztalatok alapján a források 5 éven belül négyszeres megtérülést eredményeznek, így újabb mintaüzemek jöhetnek létre.

Barta-Eke Gyula, az IFKA Kft. ügyvezető igazgatója a szervezők képviseletében elmondta, hogy tavalyhoz képest megduplázódott a résztvevő cégek száma, így minden érdeklődő találhat programokat minden megyében. A Modern Gyárak Éjszakája tehát nemcsak a tudásközvetítésben és a pályaválasztásban segít, hanem a vidéki közösségek megerősítésében is - vélekedett. Várakozása szerint a bemutatkozó helyszínek mindenki számára tudnak érdekességet mutatni, hiszen nyitottak és folyamatosan keresik a fejlődés, a megújulás lehetőségeit. Az ITM harmadik alkalommal rendezi meg a Modern gyárak éjszakáját. A program keretében az érdeklődők működés közben tekinthetik meg a mintaszerűen működő gyárakat és a nemzetközileg is versenyképes ipari üzemeket. A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött a Modern gyárak éjszakájának honlapján.

Forrás: 2019. november 6., MTI

2019. október 28.
A Ma reggel vendége volt György László államtitkár, Innovációs és Technológiai Minisztérium

2019. október 18.

Indul a regisztráció a Modern Gyárak Éjszakájára

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium harmadik alkalommal rendezi meg a Modern Gyárak Éjszakáját 2019. november 15-én. A legkorszerűbb hazai gyárak és nemzetközileg versenyképes ipari üzemek országszerte 72 helyszínen engednek bepillantást mindennapi működésükbe.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által megrendezett Modern Gyárak Éjszakája programsorozat célja a lakosság és a vállalkozások figyelmének felkeltése a piacvezető ipari technológiák iránt.

„A Modern Gyárak Éjszakája nagyszerű alkalmat teremt arra, hogy mindenki személyesen győződjön meg róla, Magyarország éppen technológiaalapú gazdaságra vált. Az automatizálásban és digitalizációban éllovas üzemek megnyitása lehetővé teszi, hogy a vállalatok majdani beszállítóikkal találkozzanak, a már vállalkozók tanuljanak, a fiatalok pedig kedvet kapjanak akár az innovációhoz, akár a 21. századi körülményeket látva az ipari munkavállaláshoz” – hangsúlyozta György László gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkár.

Idén a tavalyinál kétszer több, összesen 72 helyszínen várják a szervezők az érdeklődőket az ország 19 megyéjében és Budapesten. A látogatható gyárak között tizenkét szektor képviseletében megtalálhatóak magyar vállalatok, mint a Szerencsi Bonbon Kft., a Tungsram vagy a Hirschler Glas. Idén is kitárja kapuit több jól ismert nagyvállalat, köztük a Bosch, a GE, a Knorr-Bremse és a Siemens.

A programhoz csatlakozó vállalatok új kínálattal és számos érdekességgel készülnek. A látogatók a különböző helyszíneken kipróbálhatják a 3D nyomtatást, betekinthetnek a Boeing és az Airbus repülőgépek karbantartó üzemébe, kutató- és kísérleti laborokba, vagy megtudhatják, hogyan készül egy LEGO kocka. A programok között szerepel a csokoládékészítés és ropigyártás, kiderül, hogy miből is készül a cumi, és hogyan kerül a dobozba az állateledel.

A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött, további információk és jelentkezés a www.moderngyarakejszakaja.hu oldalon.

Az esemény a GINOP-1.1.3-16-2017-0001 „Termelő kkv-k digitális és automatizációs fejlesztéseinek élénkítése érdekében Ipar 4.0 mintaalkalmazások kialakítása” kiemelt projekt keretében valósul meg.

Budapest, 2019. október 18.

Az oldal sütiket használ a rendeltetésszerű működéshez, illetve anonim analitika gyűjtésére. Az oldal használatával elfogadja az adatkezelési tájékoztatóban leírtakat.